Радник президента США з питань нацбезпеки Майк Волтц заявив, що Штати не можуть дозволити собі продовжувати “субсидувати” союзників по НАТО. Вони мають збільшити свої витрати на оборону щонайменше до 5% ВВП, як того вимагає Дональд Трамп.
Також він додав, що Європа мусить бути готовою захищати Україну, Вашингтон може надавати певну військову і дипломатичну підтримку, але адміністрація Трампа “буде вимогливою на кожному рівні”. Про це Волтц заявив у приуроченому до перших 100 днів перебування Трампа на посаді інтерв’ю The Post.
Американський посадовець зауважив, що США більше не можуть дозволити собі “субсидувати” витрати союзників по НАТО на безпеку і що оборона України “має бути під керівництвом Європи”.
“Ми чітко дали зрозуміти, що допомога Україні в майбутньому має надаватися під керівництвом Європи. І це лише фундаментальний результат цих переговорів”, – заявив Волтц.
Радник Трампа припустив, що чинна адміністрація президента США “підтримуватиме Європу військово та дипломатично”, але буде “вимогливою на всіх рівнях”.
Посадовець, який, якщо вірити повідомленням низки американських ЗМІ, ледь не втратив посаду після епічного скандалу з обговоренням ударів США по єменських хуситах у месенджері Signal в порушення всіх можливих безпекових протоколів та ще й запрошення до чату журналістів, згадав про Ємен та хуситів і в контексті Європи.
“Яскравим прикладом може бути проблема з хуситами [у Ємені]. Більшість цих суден [через Червоне море] йде до Європи, і коли у вас виникає ситуація, коли вони не інвестують у свої військово-морські сили, щоб мати змогу впоратися з цим – або принаймні допомогти нам у набагато більшій мірі – то в якийсь момент це вплине на їхній спосіб життя, їхню торгівлю, їхню комерцію, їхню здатність підтримувати свою економіку”, – натякнув Волтц на проблеми, що очікують європейських союзників, якщо США “вмиють руки” у важливому для себе близькосхідному регіоні.
За словами радника Трампа, країни-члени НАТО мусять збільшити свої оборонні бюджети бодай до 5%, як того вимагає чинний президент США. Мовляв, у першу каденцію Трампа європейські країни переважно були не готові й до “мінімального” показника у 2%, яких вимагав Вашингтон.
“Ми повинні зробити крок назад і згадати, що 11 років тому НАТО – як група, всі її члени – зобов’язалися досягти 2%. Це був абсолютний мінімум у 2014 році. Що також сталося у 2014 році? Перше вторгнення в Україну, захоплення Криму. Це мало стати сигналом тривоги, щоб усі виконали 100% [від] абсолютного мінімуму”, – зазначив Волтц.
Він заявив, що середній показник витрат на оборону для всього блоку, включно зі США та Канадою, торік склав близько 2,71% ВВП. А вже у лютому 2025-го низка країн, як то Польща, Латвія, Румунія, Данія та Велика Британія, заявили, що в найближчі роки виділятимуть від 3% до 5% свого ВВП на оборону. Швеція, Естонія та Чехія про аналогічні наміри у період з 2026 по 2030 роки заявили у березні цього року.
“Нам ще належить пройти довгий шлях, і ми продовжуватимемо вимагати, щоб наші союзники сплатили свою… справедливу частку, щоб вони розділили цей тягар. Сполучені Штати, маючи борг у розмірі 33 трильйони доларів, буквально більше не можуть дозволити собі субсидувати європейську безпеку, і ми повинні розрізняти наших східноєвропейських союзників, таких як Польща, Естонія, Латвія, Литва та інші”, – заявив Волтц.
Він також назвав “жахливо неадекватною” готовність деяких союзників до захисту від можливої агресії. Відзначивши прем’єр-міністрів Норвегії та Фінляндії, які “посилили розподіл тягаря”, він протиставив їм “інших, таких як Іспанія та Канада, і навіть наші добрі друзі в Італії… просто жалюгідно недостатніх”.
Нагадаємо, як розповідав OBOZ.UA, Волтц знову заговорив про корупцію в Україні і згадав суперечку в Білому домі. Радника Трампа обурила відмова Києва підписати кабальні умови пропонованої Вашингтоном угоди про копалини. Тепер, на думку Волтца, українці мають ледь не рвати на собі волосся, бо “Україна втратила історичну можливість” підписати згаданий документ в Овальному кабінеті.
Джерело: OBOZ.UA