Президент Володимир Зеленський розцінює укладену зі США угоду про спільний видобуток корисних копалин на території України як “вигідну для обох сторін” і висловив сподівання, що Україна завдяки ній зможе отримати необхідну кількість систем протиповітряної оборони (ППО).
“Угода про корисні копалини сьогодні вигідна обом сторонам. Я сказав, що вважаю, що наші команди підуть одне одному назустріч для того, щоб бути дуже конструктивними, щоб дата підписання була зафіксована”, – сказав Зеленський під час спілкування з журналістами, передає Інтерфакс.
Він висловив переконання, що створюваний угодою фонд і сама угода щодо мінеральних ресурсів дає Україні можливість захищати майбутні інвестиції США “і віру в те, що ми побудуємо правильні економічні інвестиції”.
“Захищати, зокрема, протиповітряною обороною нашу землю, наших людей. І тому ми готові, щоб внеском у це були системи ППО. Я йому (Трампу. – Ред.) сказав про ту кількість – він мені сказав, що вони будуть над цим працювати, це не безкоштовні речі. І я хотів би мати можливість, щоб у нас був доступ до закупівлі американської зброї. Санкції, системи ППО, “мінеральна угода” і припинення вогню”, – сказав президент України.
Зеленський висловив сподівання, що Верховна Рада ратифікує укладену зі США угоду, а якщо хтось з народних депутатів за неї не голосуватиме, це буде їхньою проблемою.
“Сьогодні зранку представник депутатського корпусу запитував мене, що я вважаю. Я вважаю, що це питання сьогодні дуже важливе. Все, що можна було зробити щодо угоди, вважаю, зроблено урядовцями і юристами обох країн дуже професійно. Якщо хтось з парламентарів не буде голосувати, я вважаю, що це буде проблемою лише цих людей, які не хочуть це підтримувати. Але я маю надію, що угоду буде ратифіковано”, – сказав Зеленський під час спілкування з журналістами.
“Там буде наглядова рада, 3 на 3. В цілому я здивований. Знаю, що депутати обговорювали це питання – як нам все це контролювати, і я дуже здивований перебігом цих дебатів, тому що у нас в багатьох державних українських компаніях (так було зроблено ще до мене) більшість іноземців. Але ні в кого не виникає питань. Тут 3 на 3 – і одразу виникло запитання, як вони будуть керувати. Я думаю, так само, тільки нам буде трішки легше. 4 на 2 – управління відповідне, 3 на 3 – треба домовлятися. Але це наглядова рада, яка обирає керівника Фонду”, – пояснив Зеленський під час спілкування з журналістами.
Віе вважає, що якщо представники американського бізнесу будуть бачити в Україні реальний великий простір для інвестування, то “найголовніший крок зроблено”.
Як повідомляв OBOZ.UA, угоду, нагадаємо, було підписано 1 травня у США. З української сторони угоду про корисні копалини зі США підписала міністерка економіки Юлія Свириденко. Меморандум з американського боку підписав міністр фінансів США Скотт Бессент.
Сторони опублікували документ про корисні копалини та створення спільного інвестиційного фонду. Його ще має ратифікувати Верховна Рада, і стосується він родовищ 57 мінералів. Також у ньому прописано положення про військову допомогу США – вона може стати американським внеском у фонд.
Торговий представник України Тарас Качка також заявив, що в угоді про корисні копалини чітко зазначено, що Україна зберігає свій суверенітет над ресурсами, а всі рішення щодо видобутку ухвалює виключно уряд України.
Джерело: OBOZ.UA