Колишнє керівництво Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) постане перед судом. Його та інших підозрюваних звинувачують у завданні збитків державі на понад 440 млн гривень.
Про це повідомили в Національному антикорупційоному бюро України (НАБУ). Зазначається, до суду притягнуть 11 підозрюваних, зокрема:
- екскерівника ДП “СЕТАМ” (2016-2020 рр.);
- колишнього голову АРМА (2016-2019 рр.);
- начальника управління менеджменту активів центрального апарату АРМА (2018-2020 рр.);
- спеціаліст відділу з розвитку підприємства ДП “Сетам”;
- 2 оцінювачі;
- засновник та директор приватної компанії;
- 4 адвокати.
Офіційно імена фігурантів не розголошуються, проте у повідомленнях НАБУ і САП вказані роки, в які вони обіймали посади. Згідно даним з відкритих джерел у вказані періоди це були:
- генеральний директор “СЕТАМ” (2016-2020 рр.) – Віктор Вишньов;
- ексголова АРМА (2016-2019 рр). – Антон Янчук.
Журналіст Олег Новіков називає організатором схеми юриста Андрія Довбенка. Також, за його даними, у справі фігурує ексначальник управління менеджменту активів центрального апарату Віталій Різник.
Ім’я організатора схеми встановити не вдалося, але про нього відомо, що ця особа, кілька років мала опосередкований вплив на формування та реалізацію державної правової політики Міністерства юстиції України, саму АРМА та ДП “СЕТАМ” і була добре обізнана зі специфікою цього напрямку діяльності Агентства. Наразі його оголошено в міжнародний розшук, оскільки він переховується від правосуддя за кордоном.
Корупційну схему з продажу арештованого майна було розроблено у 2017-2018 роках – вона полягала у встановленні контролю за всіма етапами: від моменту передачі речових доказів АРМА до їхнього продажу по заниженій вартості на підконтрольному торгівельному майданчику підконтрольним компаніям.
Видимість законності маніпуляцій забезпечив ексголова АРМА через ухвалення необхідної нормативної бази. Одним з кроків став конкурс з відбору торгівельного майданчика – ним став “СЕТАМ”, генерального директора якого теж залучили до складу ОЗГ, аби він забезпечив проведення електронних торгів для реалізації арештованого майна за заниженими цінами підставним компаніям.
Загалом до схеми були задіяні 11 встановлених учасників. Впродовж 2019 року вони щонайменше чотири рази продали:
- три земельні ділянки на Одещині, придбані для будівництва торговельних центрів – були продані у 18 разів дешевше ринкової вартості;
- 2,6 тис. тонн піску річкового середньої та дрібної крупності на Київщині – у 6 разів дешевше ринку;
- понад 4,5 тис. тонн карбаміду – майже в 5 разів дешевше;
- зернові, круп’яні та олійні культури – в 4 рази дешевше.
Задля конспірації і щоб уникнути відповідальності, учасники називали весь процес махінацій з аукціонами словом “шашлик”, а підозрюваного, який публікував лоти на “СЕТАМ” – “шашличником”. В НАБУ опублікували листування між учасниками оборудки:
Як вже повідомляв OBOZ.UA, це не перша кримінальна справа, в якій фігурує керівництво АРМА. Торік до суду скерували іншу справу – про незаконне заволодіння майже 400 тис. доларів. В центрі скандалу опинилися зокрема колишній тимчасово виконуючий обов’язки голови АРМА Віталій Сигидин і його заступник Володимир Павленко.
Джерело: OBOZ.UA