У Білорусі почали непублічно, але офіційно визнавати загибель своїх громадян на війні РФ проти України. У білоруських державних базах даних причиною смерті деяких загиблих прямо вказують бойові дії.
Зокрема, у проєкті “Хочу жить” у середу, 30 квітня, повідомили, що раніше опублікували список 742 громадян Білорусі, які підписали контракт із армією РФ, на який звернули увагу білоруські кіберпартизани BY. Вони вибірково перевірили кілька фігурантів зі списку та зробили цікаві висновки, йдеться в повідомленні.
Зокрема, виявилося, що в державних базах даних Білорусі причиною смерті деяких загиблих прямо вказано бойові дії.
“Іншими словами, офіційний Мінськ непублічно, але все ж таки визнає участь своїх громадян у війні проти України”, – заявили в “Хочу жить”.
Кіберпартизани також встановили, що у списку багато людей із судимостями, колишніх співробітників МВС та КДБ Білорусі.
Хоча далеко не всі 742 найманці мали паспорти Білорусі станом на 2021 рік, більшість із них все ж таки громадяни цієї країни.
Багато хто, хто має набуте громадянство Білорусі, спочатку були громадянами РФ чи України, повідомили кіберпартизани.
За їхніми словами, частина білорусів зі списку давно не перебувала на території Білорусі, зокрема працювала чи відбувала термін у Росії.
У BY додали, що далеко не всі смерті зі списку зафіксовані в білоруських державних базах, але якщо зафіксовані, то вони збігаються з датами зі списку “Хочу жить”.
При цьому в людей вказують різні причини смерті.
Кіберпартизани резюмували, що справжність списку “Хочу жить” щонайменше частково підтверджується даними з держбаз режиму Олександра Лукашенка.
Водночас, за їхніми словами, наразі не можна підтвердити можливе централізоване вербування цих найманців у самій Білорусі.
У “Хочу жить” – єдиному центрі прийому звернень щодо здачі в полон, який курується ГУР – нагадали громадянам Білорусі, які опинилися в лавах РФ проти їхньої волі або більше не бажають воювати, що вони можуть будь-якої миті звернутися до проєкту, щоб “вирватися з рабства ЗС РФ”.
За даними “Хочу жить”, щонайменше на війні РФ проти України загинули щонайменше 96 білорусів, які воювали на боці країни-агресора.
Як повідомляв OBOZ.UA, у РФ за антивоєнну позицію знаменитостей тепер не лише вносять до списку “іноагентів”, а й позбавляють громадянства. Першими під санкції потрапили білоруський стендапер Слава Комісаренко та український гуморист Дмитро Романов.
Джерело: OBOZ.UA