В Україні та США опублікували документ про корисні копалини та створення спільного інвестиційного фонду, який був підписаний у ніч на 1 травня. Документ, який має бути ратифікований Верховною Радою, стосується родовищ 57 мінералів. Також у ньому прописано положення про військову допомогу США – вона може стати американським внеском до фонду.
Текст угоди офіційно опубліковано на сайті Кабінету міністрів, а також на сайті Білого дому. Раніше в уряді обіцяли “максимально публічно” подати документ, щоб “зняти всі питання та припинити поширення дезінформації”.
Угода про надра містить 12 сторінок. Водночас попередній варіант, який готувався за ініціативи США в березні був на понад 90 сторінок тим самим шрифтом. Потрібно розуміти, що це лише перший документ із трьох. Після його ратифікації підуть договір між DFC та Агентством України та технічна частина щодо роботи фонду.
В документі при цьому є конкретний перелік корисних копалин – загальний для тих, рента з яких буде поповнювати фонд, і тих, у видобуток яких матиме право вкладатися цей фонд). Йдеться про такі ресурси:
- Метали (основні та кольорові):
- алюміній;
- сурма;
- миш’як;
- берилій, вісмут;
- хром, кобальт, мідь;
- галій, германій;
- золото, платина;
- гафній, індій, іридій;
- літій, магній;
- марганець, нікель;
- ніобій, паладій, титан;
- тантал, олово;
- вольфрам, ванадій;
- цинк, цирконій;
- уран.
- Рідкісноземельні елементи (REEs):
- церій, цезій;
- диспрозій, ербій;
- європій, гадоліній;
- гольмій, лантан;
- лютецій, неодим;
- празеодим, самарій;
- скандій, тербій;
- тулій, ітербій, ітрій.
- Інші хімічні елементи та мінерали:
- графіт, калій;
- рубідій, барит;
- фтор;
- плавиковий шпат (флюорит, він же фторид кальцію);
- родій, рутеній, телур;
- природний газ;
- нафта.
Йдеться лише про нові родовища, ліцензії на які Україна видаватиме після набуття угодою чинності. Цей перелік може бути розширений, але лише за взаємною згодою сторін.
Повний текст угоди США та України про корисні копалини:
Угода набирає чинності після ратифікації Верховною Радою України. Вона діє необмежений термін, поки обидві сторони не погодяться її припинити.
Білий дім також оприлюднив офіційний виклад ключових положень угоди про надра між Україною та США. Головні тези:
– угода має запобігти потраплянню критично важливих ресурсів до “небажаних рук”.
– Жодна держава, компанія чи особа, які підтримували російську війну, не братимуть участі у проєктах, фінансованих Фондом.
– “Важливо, що це партнерство надсилає потужний сигнал Росії – США зацікавлені у довгостроковому успіху України”.
– Фонд отримуватиме 50% роялті, ліцензійних зборів та інших платежів від проєктів з видобутку природних ресурсів в Україні.
– Гроші інвестуватимуть у нові проєкти в Україні, що мають принести довгострокову віддачу обом країнам.
– Контроль здійснюватиме компанія з правлінням із трьох українських і трьох американських представників, які спільно ухвалюватимуть рішення щодо інвестицій і розподілу грошей.
–Сфера проєктів включає мінерали, вуглеводні та інфраструктуру. США матимуть першочергове право на придбання ресурсів або зможуть призначити покупця.
– Партнерство гарантує високий рівень прозорості та підзвітності й спрямоване на економічне зростання, створення робочих місць і розвиток приватного сектору.
Угоду, нагадаємо, було підписано 1 травня у США. З української сторони угоду про корисні копалини зі США підписала міністр економіки Юлія Свириденко. Меморандум із американської сторони підписав міністр фінансів США Скотт Бессент.
Як повідомляв OBOZ.UA, торговий представник України Тарас Качка також заявив, що в угоді про корисні копалини чітко зазначено, що Україна зберігає свій суверенітет над ресурсами, а всі рішення щодо видобутку приймаються виключно урядом України.
Джерело: OBOZ.UA